Skocz do spisu treści

Biuletyn Informacyjny PZN

BIP nr 9(296), maj 2023

Redakcja
Joanna Rodzewicz [redaktor prowadzący]
Kamila Wiśniewska
Dominika Urbanik




Adres redakcji:
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
tel.: 226351910, 228312271 wew. 253,
e-mail: pochodnia@pzn.org.pl

Biuletyn Informacyjny PZN współfinansowany ze środków PFRON.


Spis treści

Polski Związek Niewidomych: Pierwsze Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta za nami
Polski Związek Niewidomych: International Low-Vision Song Contest − Zuzia Mulec na szóstym miejscu
Polski Związek Niewidomych: Kierownik „Ariadny” poszukiwany
Instytut Tyflologiczny PZN: Innowacyjne tyflomapy dla osób niewidomych
Tyflogaleria PZN: Inteligentne okulary. Zapraszamy na pokaz
Tyflogaleria PZN: Piękno przyrody w obrazie
Okręg Opolski PZN: Śpiewasz? Zgłoś się do przeglądu piosenki
Okręg Opolski PZN: TyfloRodzice razem dla dobra dzieci
Koło PZN w Hajnówce: Wybrano nowy zarząd
Koła PZN w Hajnówce: „Zdrowe słodycze” – warsztaty z psychodietetyczką
Koło PZN w Lesznie: Wybrano nowe władze
Międzynarodowa konferencja na temat rehabilitacji – IMC 18
Prof. Marek Rękas nagrodzony
Jerzy Owsiak laureatem nagrody im. Piotra Pawłowskiego
Rusza kolejny program likwidujący bariery
Zostań liderem dostępności
Muzeum w Nowym Sączu zaprasza
„Sąd Parysa”− dowiedź się więcej o wierzeniach Greków



Polski Związek Niewidomych: Pierwsze Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta za nami

Jakość i bezpieczeństwo – te dwa słowa przyświecały inauguracyjnemu spotkaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, które odbyło się 10 maja br. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Posiedzenie było przestrzenią do dyskusji i wymiany myśli.

W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym m.in. wiceminister zdrowia Piotr Bromber, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, a także przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i prawniczych oraz organizacji pacjenckich. Polski Związek Niewidomych reprezentowała Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji oraz Dominika Urbanik z Centrum Komunikacji.

Bezpieczeństwo personelu medycznego to bezpieczeństwo pacjenta
– Chcemy wypracować kompleksowe rozwiązania dotyczące jakości w systemie ochrony zdrowia – podkreślił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, jak ważne są dyskusje o bezpieczeństwie pacjentów. Jednak mówiąc o tym, nie da się pominąć kwestii bezpieczeństwa personelu medycznego. – Trzeba stworzyć taki system, aby personel medyczny nie bał się dyskutować o zdarzeniach niepożądanych – powiedział prof. Rafał Niżankowski. Z kolei dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego dodała: – Jakość nie powinna być konsekwencją naprawy systemu ochrony zdrowia, ale jej podstawowym elementem. Nie powinna również czekać na potem.

Rezultatem obrad jest ponad 50 postulatów dla jakości. Wśród nich znalazły się m.in. takie, jak: wprowadzenie edukacji zdrowotnej społeczeństwa, wprowadzenie zasad zmierzających do przeciwdziałania występowaniu zdarzeń niepożądanych, a nie naprawianie ich skutków, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla personelu medycznego i niemedycznego czy stworzenie rejestru zdarzeń niepożądanych.

To dopiero początek
W przerwie obrad odbyła się konferencja prasowa. – To pierwsze spotkanie, dla nas bardzo ważne. W mojej ocenie pokazało nie tylko duże zainteresowanie, lecz także ogromną energię, która wytwarza się w środowisku wokół ustawy o jakości i samego pojęcia jakości w ochronie zdrowia. Warto zwrócić uwagę na głosy w dyskusji, które mówiły: dobrze, że mamy szansę rozmawiać i każdy może wypowiedzieć swoje zdanie – mówił prezes NRL. I dodał: – Szkoda jednak, że tak późno i że jest to wymuszone tym, co dzieje się na zewnątrz. Równocześnie muszę podkreślić, że wykorzystujemy szansę, którą dostajemy od Ministerstwa Zdrowia na podjęcie dialogu i poważne podejście do problemu.

Jankowski zadeklarował również, że to pierwsze spotkanie było jedynie początkiem, a kolejne posiedzenia Forum będą odbywały się jeszcze przez wiele miesięcy.

Ponad podziałami
Przypomnijmy, że Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zostało powołane kilka tygodni temu przez Porozumienie Organizacji Lekarskich po odrzuceniu przez Sejm ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jak możemy przeczytać na stronie NIL-u: „Ma to być swego rodzaju platforma ponad podziałami umożliwiająca merytoryczny dialog i podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa leczenia, czyli również bezpieczeństwa pacjentów”.

DU/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: International Low-Vision Song Contest − Zuzia Mulec na szóstym miejscu

Zuzia Mulec z Polski ze swoją kompozycją „W dal” zajęła szóste miejsce w Międzynarodowym Konkursie Piosenki dla Osób Niewidomych i Słabowidzących. W wydarzeniu wzięło udział 17 wokalistów z całego świata.

Wielki Finał Low-Vision Song Contest odbył się 12 maja br. w formie online. Zaprezentowano piosenki wykonawców z całego świata. Zuzia Mulec z Polski z piosenką „W dal” zajęła szóste miejsce. Pierwsze miejsce zajęła Lisa Moskalenko z Ukrainy, drugie Catiana z Hiszpanii, a trzecie – Zara ze Słowenii. Listę z wynikami wszystkich wykonawców można zobaczyć na stronie: https://ilscvoting.org/results. Redakcja serwisu Tyflopodcast.net przygotowała tłumaczenie tego wydarzenia na język polski.

Zuzia Mulec w rozmowie z redakcją Tyflopodcastu powiedziała, że jest zadowolona z zajęcia szóstego miejsca, bo jest to postęp w stosunku do rezultatów wcześniejszego konkursu. Cieszy się również z tego, że po raz drugi mogła reprezentować Polskę w tych międzynarodowych eliminacjach.

Konkurs był organizowany przez klub młodzieżowy Niemieckiego Związku Niewidomych i Słabowidzących (DBSV) wraz z VIEWS International z Belgii. PZN był partnerem tej inicjatywy. Polskę reprezentowała Zuzia Mulec, która została wybrana w eliminacjach spośród trzech kandydatek zgłoszonych do konkursu. Jest ona autorką tekstu i kompozytorką muzyki do piosenki „W dal”. Akompaniował jej Rok Mulec na instrumencie klawiszowym.

Celem konkursu jest wspieranie najzdolniejszych uczestników i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz dorobku artystycznego na poziomie krajowym i europejskim.

JR/Centrum Komunikacji PZN

wróć do spisu treści



Polski Związek Niewidomych: Kierownik „Ariadny” poszukiwany

Polski Związek Niewidomych poszukuje kandydatów na stanowisko:

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Ariadna”

Miejsce pracy: OLSZTYN, ul. Paukszty 57


Zakres obowiązków:



Oczekiwania:
Oferujemy:
Prosimy o przesyłanie CV do 25 maja 2023 r. na adres mailowy: rekrutacja@pzn.org.pl. Zastrzegamy możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.

Klauzula RODO dostępna jest na stronie: https://pzn.org.pl/kierownik-ariadny-poszukiwany/.

wróć do spisu treści



Instytut Tyflologiczny PZN: Innowacyjne tyflomapy dla osób niewidomych

Naukowcy opracują nowy rodzaj tyflomap dla osób niewidomych, które pozwolą im poznawać zabytkowe parki i ogrody, a także otrzymywać szczegółowe informacje na temat tych miejsc. Instytut Tyflologiczny PZN również zaangażowany jest w tę inicjatywę.

Naukowcy realizują projekt „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”. W swych działaniach zamierzają wykorzystać druk 3D do stworzenia tyflomap ułatwiających osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do dóbr kultury. Zespołem badawczym kieruje dr hab. inż. Albina Mościcka z Wojskowej Akademii Technicznej.

W ramach projektu naukowcy wypracowują technologię opracowywania tyflomap zabytkowych ogrodów: od koncepcji (dobór zakresu treści, opracowanie systemu znaków, zasad redakcji i generalizacji) poprzez sposób wykonania aż po technikę druku.
− Badamy różne techniki, parametry i materiały w druku 3D − mówi Albina Mościcka. Namacalnym efektem wykorzystania tej technologii będą prototypy tyflomap parków w pięciu różnych stylach, wykonanych wg tej technologii.

− Dotychczas zabytkowym parkom i ogrodom nie poświęcano znaczącej uwagi pod kątem ich dostępności dla osób niewidomych, wykraczającej poza możliwość poruszania się i odbierania dostępnymi zmysłami naturalnych wrażeń − tłumaczy dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW w Warszawie, tyflopedagożka, członkini zespołu badawczego.

Dotychczas opracowywane tyflomapy parków to głównie mapy nawigacyjne umożliwiające poruszanie się po parku, przejście od jednego obiektu do drugiego. Nie pokazują one różnorodności obiektów przyrodniczych i architektonicznych.
− Tymczasem każdy ogród, w zależności od okresu, w którym powstawał, posiada na swoim terenie inne elementy małej architektury i przyrodnicze, bardzo różnie usytuowane. A te właśnie cechy składają się na unikalną kompozycję ogrodu i decydują o jego stylu − wskazuje Albina Mościcka.

Ekspertka tłumaczy, że zadanie jest trudne, bo mapy dla osób niewidomych muszę mieć silnie zgeneralizowaną treść, gdyż jest ona czytana głównie dotykiem.

W skład zespołu projektowego, oprócz geodetów z WAT-u i tyflopedagożki z UKSW, wchodzi też dr Anna Traut-Seliga, doktor nauk biologicznych w zakresie ekologii, specjalistka w zakresie konserwatorskiej ochrony przyrody z Instytutu Nauk Przyrodniczych Akademii Nauk Stosowanych w Skierniewicach.

W projekcie uczestniczy również Instytut Tyflologiczny PZN, który organizuje sesje badawcze. W efekcie w ciągu najbliższych dwóch lat w sześciu sesjach testowych będzie uczestniczyć 20 osób niewidomych i słabowidzących. Podczas spotkań ocenią one zestawy znaków dotykowych i graficznych dla tyflomap w różnych skalach, a także różne techniki druku tyflomap czy finalne zestawy map wybranych parków.

Projekt „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych” uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 za pionierskie badania naukowe ukierunkowane na poprawę dostępności oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Projekt finansowany jest przez NCBR w ramach programu „Rzeczy są dla ludzi”.

Źródło: Nauka w Polsce

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Inteligentne okulary. Zapraszamy na pokaz

Zapraszamy na pokaz inteligentnych okularów. Spotkanie odbędzie się 16 maja br. o godz. 16.30 w Tyflogalerii PZN w Warszawie.

Polska firma od dwóch lat buduje system G-EYE pozwalający zamieniać obrazy w polu widzenia na informacje dźwiękowe, nazywając każdy ze 100 rozpoznawanych typów obiektów i odczytując go użytkownikowi. Produkt przypomina okulary przeciwsłoneczne.

Dzięki systemowi G-EYE użytkownik jest w stanie obracać głowę i przez 7 godz., na jednym ładowaniu baterii, rozpoznawać obiekty znajdujące się wokół niego, takie jak m.in.: osoby wraz z odległością do nich w metrach, twarze konkretnych osób, pojazdy z odległością do nich, obiekty wyposażenia domowego, jedzenie czy banknoty. Narzędzie potrafi także na komendę głosową czytać kartkę papieru lub napisy znajdujące się przed nim.

Do działania potrzebne jest wyłącznie połączenie z Internetem za pomocą Wi-Fi, który każdy musi sobie zaserwować z własnego telefonu. Dalej wszystko działa automatycznie, a użytkownik może włączać i wyłączać komendą głosową tego, co chce obserwować. Obecnie system działa po angielsku, ale trwają pracę nad polską wersją.

Film prezentujący to rozwiązanie znajduje się na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=7BOuKllD1cE.

Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831 22 71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl.

wróć do spisu treści



Tyflogaleria PZN: Piękno przyrody w obrazie

Piękne pejzaże, obraz przyrody, roślin i słońca – to wszystko będzie można zobaczyć na wernisażu wystawy malarstwa Elżbiety Łysoniewskiej. Wydarzenie odbędzie się 19 maja br. o godz. 18.00 w Tyflogalerii PZN w Warszawie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Ciekawa świata Elżbieta Łysoniewska, w poszukiwaniu własnej drogi, postanowiła spełnić swoje marzenia o podróżowaniu. Odkrywając kolejne malownicze zakątki naszego kraju, zapragnęła zatrzymać i utrwalić na dłużej widziane obrazy.
− Postanowiłam spróbować swoich sił w malarstwie i tak zaczęła się moja przygoda z farbami. Pierwsze prace akwarelą i akrylem były nieporadne, ale dawały ogromną radość – opowiada artystka.

Dziś autorka zdobywa nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach malarskich, a jej obrazy można zobaczyć na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Zapraszamy również na kolejne wydarzenie zaplanowane w maju w Tyflogalerii PZN. W dniu 30 maja br. o godz.17.00 odbędzie się wieczór autorski Izy Galickiej – Zielone echa Sartre.


Tyflogaleria PZN, Warszawa, ul. Konwiktorska 7; tel. 22 831 22 71 w. 258, e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: Śpiewasz? Zgłoś się do przeglądu piosenki

Okręg Opolski PZN zaprasza utalentowane osoby z dysfunkcją narządu wzroku do udziału w III Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Osób Niewidomych – Opole 2023. Zainteresowani mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 31 maja br.

W przeglądzie mogą wziąć udział wokaliści oraz wokalistki, osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski. Z przesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 15 wykonawców. Wystąpią oni w koncercie finałowym w Filharmonii Opolskiej 20 września br.
W czasie koncertu profesjonalne jury wyłoni trzech wykonawców, którzy otrzymają nagrody pieniężne (I, II i III miejsce). Przewidziano też trzy równorzędne wyróżnienia jury (także nagrody pieniężne). Dla laureatów trzech pierwszych miejsc zaplanowano specjalną niespodziankę w uzgodnieniu z organizatorem festiwalu Lions World Festival for the Blind.

Utwory w formacie MP3 można zgłaszać do 31 maja br. drogą mailową (e-mail: oppon.opole@gmail.com) lub na adres pocztowy: Okręg Opolski PZN, ul. Kościuszki 25/1, 45-063 Opole. Wykonawca może przysłać tylko jeden utwór. Czas trwania piosenki nie może być dłuższy niż 5 minut.

Do nagrania należy dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności z tytułu wzroku oraz podpisany formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie: pzn.opole.pl/przeglad-piosenki-2. Tam też znajduje się regulamin wydarzenia.

wróć do spisu treści



Okręg Opolski PZN: TyfloRodzice razem dla dobra dzieci

W Okręgu Opolskim PZN powstała grupa TyfloRodzice, aby dyskutować i wymieniać się doświadczeniami. Zainteresowani mogą przystąpić do tej inicjatywy.

W kwietniu w siedzibie Okręgu Opolskiego PZN, z inicjatywy Włodzimierza Ożgi, dyrektora okręgu odbyło się spotkanie niewielkiej grupy rodziców dzieci z dysfunkcją narządu wzroku. Zdecydowano na nim powołać nieformalną grupę TyfloRodzice, która będzie działać przy okręgu. Jej celem będzie cykliczne organizowanie spotkań rodziców dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku, w czasie których będzie możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń. Opiekunowie będą mogli porozmawiać o problemach i specyfice funkcjonowania niewidomych i słabowidzących dzieci.

Często rodzice takich dzieci samotnie walczą o zapewnienie jak najlepszej przyszłości swoim pociechom, gubiąc się w zawiłych przepisach, ulgach i uprawnieniach. Szukają informacji na temat specjalistów oraz doświadczonych i sprawdzonych lekarzy okulistów.

Grupa zaprasza na spotkania zainteresowanych opiekunów.
Więcej informacji w biurze okręgu pod nr tel.: 77 442 61 16 oraz 795 155 518.

Źródło: strona okręgu na Facebooku

wróć do spisu treści



Koło PZN w Hajnówce: Wybrano nowy zarząd

Koło PZN w Hajnówce ma nowy zarząd. Walne Zebranie Członków Koła odbyło się 27 kwietnia br. Poza członkami koła wzięły w nim udział także przedstawicielki Podlaskiego Okręgu PZN: Irena Korniejew−Nikitiuk, Barbara Kożusik i Anna Strychalska. Funkcję prezesa nadal pełnić będzie Alicja Plis, jej zastępcą pozostanie Janusz Puch, sekretarzem − Dorota Królikowska−Łapińska. Ponadto, w skład zarządu weszli: Ewa Borysowiec, Mikołaj Jankowski oraz Elżbieta Tomaszuk. Serdecznie gratulujemy!

wróć do spisu treści



Koła PZN w Hajnówce: „Zdrowe słodycze” – warsztaty z psychodietetyczką

„Zdrowe słodycze” to temat kolejnych warsztatów, w których wzięli udział członkowie Koła Terenowego PZN w Hajnówce. Zajęcia z psychodietetyczka, panią Anią Kuczkin, która od wielu lat współpracuje z hajnowskim stowarzyszeniem, odbyły się 9 maja br.

Warsztaty rozpoczęły się od analizy składu ciała poszczególnych uczestników, po czym przystąpiono do przygotowywania słodkiego, a zarazem zdrowego deseru. Kokosowe kulki mocy, czyli tzw. „Jaglane Rafaello” okazały się bardzo łatwe w przygotowaniu, a do ich przyrządzenia potrzebnych było kilka składników: kasza jaglana, wiórki kokosowe, mleko kokosowe, cukier brzozowy, rodzynki, olej kokosowy nierafinowany i woda. Choć kulki były małe i wyglądały niepozornie, stanowią prawdziwą bombę energetyczną.

Ponadto, podczas prozdrowotnego wykładu, pani Ania mówiła o tym, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody oraz snu własnemu organizmowi. Członkowie koła dowiedzieli się także o korzystnych dla zdrowia właściwościach ziół, takich jak: pokrzywa, wrotycz, męczennica czy mniszek lekarski.

Serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Hajnówce za dofinansowanie warsztatów, dzięki którym w inspirującej atmosferze doskonaliliśmy nasze umiejętności kulinarne, odkrywaliśmy nowe smaki, a przy tym świetnie się bawiliśmy. Kto wie, może bogatsi o nowe doświadczenia, ponownie się spotkamy i wspólnie przygotujemy jeszcze raz smaczną, delikatną, kokosową przekąskę.

Alicja Plis

wróć do spisu treści



Koło PZN w Lesznie: Wybrano nowe władze

28 kwietnia br. w głosowaniu prezes Jędrzej Antkowiak został wybrany jednogłośnie na trzecią kadencję, tak samo jak, nowy, sześcioosobowy zarząd koła. Wybrano również Komisję Rewizyjną.

Wcześniej, na wniosek prezesa koła, prezydent miasta Leszna wręczył dwunastu osobom dyplomy i medale najwyższego uznania za serce i pracę na rzecz osób niewidomych. Gratulujemy wyróżnionym!

wróć do spisu treści



Międzynarodowa konferencja na temat rehabilitacji – IMC 18

18. edycja międzynarodowej konferencji nt. nowoczesnej rehabilitacji, samodzielności i mobilności − International Mobility Conference (IMC 18) odbędzie się w dniach 22−25 maja br. w Warszawie. Tematem będzie „Informacja skutkująca mobilnością i sprawnością”.

Tematyka wydarzenia jest bardzo szeroka, a jej interdyscyplinarny charakter stanowi okazję do omówienia postępu w rehabilitacji oraz orientacji i mobilności dzieci i dorosłych z dysfunkcją narządu wzroku. W ramach przygotowań Fundacja Szansa dla Niewidomych powołała Komitet Organizacyjny oraz Komitet Naukowy. Konferencję zorganizowano we współpracy z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz organizacjami działającymi na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Uczestniczą w nich zarówno wykładowcy akademiccy, jak i praktycy zajmujący się rehabilitacją osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Mobilności odbyła się w 1979 r. we Frankfurcie. Wydarzenie odbywa się co dwa–trzy lata w różnych krajach. Spotkania odbywały się m.in. w Szwecji, Irlandii, RPA, Kanadzie czy Izraelu.

Informacje dotyczące konferencji oraz opłat związanych z uczestnictwem zamieszczane są na stronach: https://imc18poland.com/.

Źródło: Program Dostępność Plus

wróć do spisu treści



Prof. Marek Rękas nagrodzony

Prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego otrzymał Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS 2023” za osiągnięcia w chirurgii okulistycznej.

Nagroda został wręczona w kwietniu na uroczystej gali w Warszawie.

„Złoty OTIS” to prestiżowa nagroda przyznawana od 2004 r. wybitnym lekarzom, farmaceutom, dziennikarzom i organizacjom pacjentów oraz firmom farmaceutycznym. To wyróżnienie dostrzegające i wspierające te obszary służby zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów.

Kapitułę Nagrody tworzy 64 ekspertów, są to wybitne osobowości polskiej medycyny, m.in.: prof. Grażyna Rydzewska, prof. Irina Kowalska, prof. Maciej Banach, prof. Marcin Czech, prof. Piotr Hoffman, prof. Jan Lubiński, prof. Piotr Pruszczyk, prof. Henryk Skarżyński.

Honorowe Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” otrzymały już takie osoby czy instytucje, jak prof. Henryk Skarżyński, Fundacja Polsat, Stowarzyszenie Amazonek, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundacja „Niebieski parasol” a także Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”.

Źródło: WIM-PIB

wróć do spisu treści



Jerzy Owsiak laureatem nagrody im. Piotra Pawłowskiego

Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został wyróżniony nagrodą im. Piotra Pawłowskiego. Wręczenie wyróżnienia odbędzie się w maju w trakcie gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Nagroda im. Piotra Pawłowskiego jest przyznawana osobom, które wyznaczają nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają świadomość społeczną. To ludzie o szczególnej wrażliwości, którzy zmieniają świat na lepsze.
W tym roku wyróżniono Jerzego Owsiaka, założyciela i prezesa Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatora Finałów WOŚP oraz Przystanku Woodstock. Laureat otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.
Nagroda zostanie wręczona podczas gali, która odbędzie się 22 maja br. o godz. 19.00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Wyboru dokonuje kapituła w składzie: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością oraz Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. Pierwszą laureatką tej nagrody została Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Piotr Pawłowski był aktywistą na rzecz osób z niepełnosprawnością. Założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja. Był również Honorowym Obywatelem Gdyni.

Źródło: UM Gdynia

wróć do spisu treści



Rusza kolejny program likwidujący bariery

Do 15 lipca br. można składać wnioski o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i usług dla osób z niepełnosprawnościami. O dofinansowanie mogą się ubiegać, zarówno organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, jak i podmioty lecznicze świadczące opiekę ginekologiczną.

Ten program ma za zadanie usuwać bariery, które uniemożliwiają osobom z niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie. Inicjatywa będzie realizowana w latach 2023–2027, a całkowita wysokość przeznaczonych na nią środków wynosi ok. 300 mln zł. Działanie realizowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
O dofinansowanie mogą ubiegać się:


Program składa się z czterech modułów:

Moduł ten obejmuje możliwość skorzystania z opieki ginekologiczno-położniczej powszechnie dostępnej, z której osoby z niepełnosprawnościami nie mogą korzystać z uwagi na występujące bariery – wysokość środków w tym module to 6,6 mln zł.

Pytania w sprawie programu można kierować, przesyłając wiadomość na adres e-mail: dpp@pfron.org.pl lub dzwoniąc na infolinię pod nr tel.: 22 581 84 10 wew. 4. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez generator wniosków dostępny pod adresem dpp.pfron.org.pl.

Źródło: MRiPS

wróć do spisu treści



Zostań liderem dostępności

Tworzysz produkty lub świadczysz usługi spełniające kryteria dostępności? Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprasza do udziału w konkursie „Lider dostępności priorytetowych branż”.

Konkurs ma na celu promowanie wysokiej jakości, nowoczesnych produktów i usług opartych na idei projektowania uniwersalnego. Produkty dostępne to m.in. urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu. Poprawiają one komfort życia i pozwalają na większą samodzielność.

Celem programu jest także podniesienie jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami. Służyć ma temu poprawa dostępności przestrzeni publicznej, w tym architektury, transportu, produktów i usług. Działania te wpisują się w rządowy program „Dostępność Plus”. Dokumenty konkursowe znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/rusza-kolejna-edycja-konkursu-lider-dostepnosci-priorytetowych-branz.

Zgłoszenia należy przesyłać do 30 czerwca br. drogą online na adres e-mail: Joanna.Kowal@mrit.gov.pl. Pytania można zadawać, dzwoniąc pod nr tel.: 22 411 97 45.

Źródło: MRiT

wróć do spisu treści



Muzeum w Nowym Sączu zaprasza

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu realizuje przedsięwzięcie grantowe pn. „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich”. Projekt zakłada działania zwiększające dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi w Gmachu Głównym, Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym.

Wystawy stałe wzbogaciły m.in. materiały dotykowe, kopie eksponatów, tyflografiki, nagrania w PJM, systemy FM z pętlami indukcyjnymi i sprzętem ułatwiającym ich odbiór podczas oprowadzania przez przewodników. Zakupiono 16 audioprzewodników z opisami audiodeskrypcji, tłumaczeniem na PJM oraz ścieżką audiodeskrypcji dla rodzin z dziećmi, tablety, na które zostaną wgrane zdjęcia w dobrej rozdzielczości, opisy eksponatów w ETR oraz tłumaczenia na PJM.

W celu uzupełnienia ekspozycji w materiały dotykowe zakupiono kopie herbów, sztandarów oraz mundurów. Oprócz tego zaprojektowano tyflografiki, rysunki kontrastowe oraz piktogramy uławiające zwiedzanie wystaw stałych. Nagrano również filmy opisujące ekspozycje w Sądeckim Parku Etnograficznym z tłumaczeniem na PJM. Wystawy czasowe zostały uzupełnione rozwiązaniami umożliwiającymi ich oglądanie przez grupy osób ze szczególnymi potrzebami.

Projekt przewiduje także działania edukacyjne, podczas których uczestnicy – osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, rodziny z dziećmi – będą mogli poznać, w przystępny sposób, sylwetki sądeckich architektów oraz style architektoniczne. W Miasteczku Galicyjskim odbywać się będą zajęcia edukacyjne dotyczące tradycji garncarskich.

Działania realizowane są w ramach przedsięwzięcia grantowego pn. „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich” z projektu „Kultura bez barier” finansowanego przez PFRON.

Źródło: PFRON

wróć do spisu treści



„Sąd Parysa”− dowiedź się więcej o wierzeniach Greków

Publikacja wydana w wersji audio na temat obrazu „Sąd Parysa” Petera Paula Rubensa została udostępniona na stronie https://portalfilmowy.defacto.org.pl/ w zakładce słuchowiska. To jeden z czterech materiałów, które zostaną udostępnione w ramach projektu „Świat poza ramami − obraz opowiedziany osobom niewidomym słowem, dźwiękiem i emocjami”.

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie DeFacto zostaną udostępnione w wersji audio cztery publikacje odnoszące się do obrazów, poświęcone czterem religiom. Będą to kolejno:


Jak pisze w publikacji autorka Anna Cirocka „Aby zrozumieć, czym był Sąd Parysa i dlaczego tak bardzo inspirował artystów, należy sięgnąć do najdawniejszych źródeł greckich. W starożytności przyjęło się uważać, że konkurs piękności, w którym sędzią był książę Parys, a uczestniczkami boginie, rozpoczął wojnę trojańską, zaś Helenę uznano za przyczynę tej wojny. Wierzono, że ludzie są pionkami w rękach bogów, więc nie ponoszą odpowiedzialności za to, co zostało im przeznaczone”.

Zainteresowani mogą wziąć udział w spotkaniu online z autorka publikacji Anną Cirocką, które odbędzie się 18 maja o godzinie 20.00. Na wydarzenie można zapisać się pod linkiem: https://festiwal.defacto.org.pl/b/jer-ken-ncv.
Publikacja powstała w ramach projektu „Świat poza ramami − obraz opowiedziany osobom niewidomym słowem, dźwiękiem i emocjami (Cztery Religie)”.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków PFRON.

wróć do spisu treści

Wersja offline wygenerowana automatycznie.
Copyright © 2023 Biuletyn Informacyjny PZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.